Розбився термометр: як діяти?

                                                             


                  Розбився термометр: як діяти?

Масові захворювання на ГРВІ та грип спонукають краян частенько користуватися термометром, втім, розбитий ртутний градусник несе чималу небезпеку здоров’ю всіх присутніх у квартирі.

Розбився термометр: як діяти? Ртуть – дуже небезпечна речовина. Потрапити в організм вона може двома шляхами: через травний тракт або через дихальні шляхи. З'їсти ртутну кульку ви навряд чи зможете. А от вдихнути...
Вдихнути пари ртуті при наявності розбитого термометра дуже просто. Як результат – небезпечне отруєння. Воно повільно підкрадається до нервової системи і нирок.
Перед здійсненням будь-яких дій потрібно терміново вивести всіх присутніх з кімнати. Це стосується як людей, так і домашніх улюбленців. Першим ділом виведіть з кімнати маленьких дітей. Адже вони найбільш зацікавлені особи в блискучих красивих кульках. Побачивши такі, вони можуть їх не тільки взяти до рук, але і проковтнути, що викличе отруєння ртуттю.
Що робити в другу чергу? Звичайно „законсервувати” кімнату, з метою запобігання подальшого розповсюдження шкідливої речовини. Для цього досить щільно закрити двері, залишивши вікно відкритим для постійного провітрювання приміщення задля виключення значної концентрації парів ртуті в одному місці. Не допускайте виникнення протягу, так як він може зіграти злий жарт, поширивши поривом частинки ртуті по всій квартирі.
Існує два варіанти вирішення:
І. Розбився градусник: куди дзвонити?
Першим варіантом є виклик відповідних фахівців, які закликають негайно телефонувати до них за номером 101.
ІІ. Розбився ртутний термометр: самостійна ліквідація аварії.
Що треба робити:
1. Перш ніж збирати ртуть, обов'язково вдягніть резинові рукавички: речовина не має контактувати з оголеними частинами тіла.
2. Огородіть місце „аварії”: ртуть може прилипати до поверхонь. Таким чином, є загроза рознести її на підошві по інших кімнатах.
3. Максимально ретельно зберіть ртуть і всі частини розбитого термометра в скляну банку з холодною водою, щільно закрийте. Вода потрібна для того, щоб ртуть не випаровувалась. Банку тримайте подалі від приладів, що нагріваються. Банку з зібраною ртуттю потрібно передати на утилізацію. Дізнатися про місце утилізації можна за номером 101.
4. Дрібні краплі можна зібрати з допомогою шприцу, резинової груші, двох листків паперу, лейкопластиру, скотчу, мокрої газети.
5. Відчиніть вікна і провітріть приміщення на випадок, якщо ще щось залишилось.
6. Місце, де розлилась ртуть, обробіть розчином хлорного вапна або хлораміну. Це окислить ртуть, не дозволить їй випаровуватись. Якщо ні того, ні іншого в домі немає, можна приготувати мильно-содовий розчин: 30 г соди, 40 г тертого мила на один літр води.
У найближчі 7 днів намагайтеся виключити перебування людей і тварин у кімнаті, де розбився термометр. Для профілактики протягом 10-15 днів робіть щоденні вологі прибирання квартири з невеликим додаванням „Білизни” і часті та тривалі провітрювання.
Що робити не можна:
1. Не можна викидати розбитий термометр у сміттєпровід. 2 г ртуті, що можуть там випаруватись, забруднять 6 тисяч кубометрів повітря.
2. Не можна підмітати ртуть віником: жорсткі прутики тільки подрібнять отруєні кульки на дрібний ртутний пил.
3. Не варто збирати ртуть за допомогою пилососу: повітря, що продувається, полегшить випаровування рідкого металу. До того ж, пилосос прийдеться відразу викинути.
4. Ні в якому разі не можна створювати протяг до того, як ви зібрати ртуть. В іншому випадку блискучі кульки розлетяться по всій кімнаті.
5. Не можна прати одяг і взуття, що контактували з ртуттю у пральній машині. По можливості – одяг краще викинути.
6. Не можна пускати ртуть в каналізацію. Вона має здатність осідати в каналізаційних трубах. До речі, витягнути її звідти – практично неможливо.
Аби убезпечити себе від проблем із ртутним градусником, потрібно купити безпечний медичний термометр без ртуті

Немає коментарів:

Дописати коментар

Нормативно-правова база ЦЗ

Інструктаж "З питань уникнення ураження мінами і вибухонебезпечними предметами"

  20-24 листопада, фахівцем з питань цивільного захисту Денисенко Василем Миколайовичем, було провено інструктаж    "З  питань уникненн...