Захисні споруди ЦЗ та їх призначення.

                                         Захисні споруди ЦЗ та їх призначення.

 Порядок заповнення захисних споруд та правила поведінки працівників, які укриваються в них

                 Захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів; Засоби колективного захисту діляться на три категорії: 1. Сховища цивільної захисту 2. Протирадіаційні укриття 3. Укриття простішого типу Сховища ЦЗ - це споруди, які забезпечують комплексний захист укритих людей від дії факторів ураження НС. Протирадіаційні укриття (ПРУ), які надійно захищають від іонізуючого випромінювання при радіоактивному зараженні місцевості. Укриття простішого типу, захищають від засобів масового ураження; Для захисту людей крім стаціонарних можна використовувати обладнані існуючі підвальні приміщення. У сховищах планування і склад приміщень залежить від місткості, конструктивних особливостей, характеру використання в мирний час, зручності заповнення та розміщення. Приміщення поділяються на основні і допоміжні. Основними приміщеннями є відсіки, де розміщують людей, пункт управління, медпункт, тамбури-шлюзи. До допоміжним ставляться фільтровентиляційні камери, санвузли, дизельні електростанції, приміщення для баків з водою, станцій перекачки фекальних вод, комори та інші. - 8 - Місткість сховища визначають виходячи з норми 0,5 м2 у відсіку на 1 чол. при двохярусному розташуванні та 0,4 м2 при триярусному. При цьому висота приміщень в "чистоті" повинна бути не менше 2,2 м, а загальний об'єм повітря на 1 чол. не менше 1,5 м3 . Люди у відсіках розташовуються на місцях для сидіння розміром 0,45х0,45 м на 1 особу та для лежання на 2-х і 3-х ярусах нар розміром 0,55х1,80 м. Площа основних приміщень сховищ приймають виходячи з норми площі на 1 чол., так само як і для притулків, 0,4 і 0,5 м2 в залежності від кількості ярусів нар. Для захисту від дії ударної хвилі на входах встановлюють міцні металеві захисно-герметичні двері. Входи влаштовують з одно або двокамерними тамбурами-шлюзами. У тамбурі встановлюють дві двері: захисно-герметичну і герметичну, які відкривають назовні. Мінімальні розміри тамбура 2-2,5 м. У вбудованих сховищах стіни виконані з цегли, бетонних блоків. Перекриття найчастіше із збірних залізобетонних плит, поверх яких покладений шар монолітного залізобетону для посилення несучої здатності перекриттів. Стіни і підлоги вбудованих споруд повинні мати зовнішню гідроізоляцію від ґрунтових і поверхневих вод. До складу внутрішнього обладнання сховища входять: - системи повітропостачання; - системи водопостачання; - системи електропостачання; - системи опалення; - системи каналізації; - системи зв'язку. Крім того, до внутрішнього обладнання відносяться контрольновимірювальні прилади, меблі та інвентар. 

                                 Правила заповнення захисної споруди.

 Особлива увага повинна звертатися на необхідність найшвидшого заповнення споруд людьми. Для цього працівники повинні заздалегідь вивчити маршрут руху. Напрямок руху до сховищ від місць масового перебування людей вказується написами і стрілками, вивішеними на видних місцях. Заповнювати сховища слід організовано і без паніки. Розміщує людей у відсіках і на нарах особовий склад формування з обслуговування захисних споруд. Працівники повинні прибувати в сховища із засобами захисту та по можливості мати при собі необхідний запас продуктів харчування та води.

                                  Правила поведінки в сховищі.

 Громадяни у захисних спорудах зобов'язані: - швидко і без суєти зайняти зазначені місця у відсіках сховища; - виконувати всі розпорядження особового складу ланки по обслуговування сховища; - 9 - - дотримуватися спокій, припиняти випадки паніки і порушень громадського порядку, залишатися на своїх місцях у разі виключення освітлення; - надавати допомогу літнім людям, жінкам, дітям, інвалідам, хворим; - підтримувати чистоту і порядок у приміщеннях; - утримувати в готовності засоби захисту; - за розпорядженням командира ланки з обслуговування сховища виконувати роботу з подачі повітря в сховище за допомогою електровентилятора з ручним приводом; - надавати допомогу особовому складу ланки з обслуговування сховища при ліквідації аварій та усунення пошкоджень; - дотримуватися правила техніки безпеки.

               У сховищі забороняється: - палити, вживати спиртні напої; - приводити у спорудження домашніх тварин; - приносити легкозаймисті, вибухонебезпечні і мають сильний запах речовини та громіздкі речі; - шуміти, голосно розмовляти, ходити по спорудженню без особливої потреби, відкривати двері і виходити з споруди; - вмикати радіоприймачі, магнітофони; - застосовувати джерела освітлення з відкритим вогнем. Перед виходом з сховища всі зобов'язані надіти засоби індивідуального захисту і надалі дотримуватися правил поведінки зі сформованою обстановкою.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Нормативно-правова база ЦЗ

Інструктаж "З питань уникнення ураження мінами і вибухонебезпечними предметами"

  20-24 листопада, фахівцем з питань цивільного захисту Денисенко Василем Миколайовичем, було провено інструктаж    "З  питань уникненн...